1

KOKS RADIACIJOS KIEKIS GAUNAMAS, ATLIEKANT DENTALINES RENTGENO NUOTRAUKAS?

                 Kaip atstumas matuojamas kilometrais ar myliomis, o svoris – kilogramais ar svarais, taip pat yra ir jonizuojančios spinduliuotės matavimo vienetai. Jonizuojančios energijos ekspozicija matuojama rentgenais, o audinių sugertas rentgeno spindulių kiekis – radais. Zyvertas (Sv) yra tarptautinis (SI) sistemos vienetas, rodantis įmanomus biologinius jonizuojančios spinduliuotės efektus. Tai pagrindinis radiacinės dozimetrijos vienetas, pavadintas Švedijos medicininės fizikos mokslininko Rolfo Maximilliano Sieverto vardu. 1 Sv jonizuojančios spinduliuotės lemia 5.5% tikimybę kada nors susirgti vėžiu. Didesnės nei 1 Sv rentgeno spindulių dozės, ypač gautos per trumpą laiką, gali sukelti radiacinį apsinuodijimą ir netgi mirtį (atominiai sprogimai, avarijos).

 

Štai keletas pavyzdžių, iš kur ir kokius kiekius jonizuojančios spinduliuotės gauna žmogus:

ŠALTINIS

RADIACIJOS DOZĖ (mSv)

Patikra metalo detektoriumi oro uoste 0.0025 mSv
4 dantų rentgeno nuotraukos ėduonies diagnostikai 0.038 mSv
Visos burnos rentgenologinis ištyrimas (19 nuotraukų) 0.15 mSv
Dviejų krypčių mamograma 0.4-0.6 mSv
Krūtinės ląstos rentgeno nuotrauka 0.08 mSv
Viso kūno kompiuterinė tomografija 10-30 mSv
Natūralūs šaltiniai (oras, maistas, vanduo, iš atmosferos bei žemės) 2.4 mSv per metus

 

 

 

KODĖL ODONTOLOGAS PACIENTĄ APKLOJA ŠVININE PRIJUOSTE, ATLIKDAMAS DANTŲ RENTGENO NUOTRAUKAS?

                 Būtina padaryti viską, kad paciento gaunama jonizuojančios spinduliuotės dozė būtų kuo mažesnė. Švinu užpildyta prijuostė bei skydliaukę dengianti apykaklė apsaugo pačias jautriausias radiacijai sritis – kraujodaros organus, lytinės sistemos bei skydliaukės audinius.

 

AR GALIMA ATLIKTI RENTGENO NUOTRAUKAS NĖŠTUMO METU?

Leidžiama jonizuojančios spinduliuotės dozė nėštumo metu yra 5 radai (0.05 Sv). Pagal Amerikos šeimos gydytojų akademijos rekomendacijas, reiktų atlikti 50000 dantų rentgeno nuotraukų, kad vaisius gautų 5 radų jonizuojančios energijos dozę. Atlikti rentgeno nuotrauką ar ne, sprendžia būsimoji mama. Daugelis gydytojų odontologų patys pasiūlys atidėti rentgenologinius tyrimus po vaikelio gimimo. Tačiau esant ūmiems skausmams ar įtariamiems giliems ėduonies pažeidimams, rentgeno nuotraukos turi būti atliekamos ir nėštumo metu, nes dėl labai mažos jonizuojančių spindulių dozės neigiamo poveikio kūdikiui tikrai nebus.

KODĖL ODONTOLOGAS PACIENTĄ APKLOJA ŠVININE PRIJUOSTE, ATLIKDAMAS DANTŲ RENTGENO NUOTRAUKAS?

                 Būtina padaryti viską, kad paciento gaunama jonizuojančios spinduliuotės dozė būtų kuo mažesnė. Švinu užpildyta prijuostė bei skydliaukę dengianti apykaklė apsaugo pačias jautriausias radiacijai sritis – kraujodaros organus, lytinė sistemos bei skydliaukės audinius.

KODĖL ODONTOLOGAS IŠEINA IŠ KABINETO, ATLIKDAMAS PACIENTUI DANTŲ RENTGENO NUOTRAUKAS?

                 Apšvita rentgeno spinduliais turi būti atliekama TIK tikslingai, kai ligos diagnozavimas nusveria galimus neigiamus jonizuojančios spinduliuotės efektus. Nuotrauką atliekantis gydytojas privalo saugotis, o geriausias būdas – išlaikyti nustatytą saugų atstumą nuo spinduliuotės šaltinio.

AR NEPAKAKTŲ TIK VIENOS PANORAMINĖS NUOTRAUKOS?

  1. Panoraminė rentgeno nuotrauka yra daugiau apžvalginio pobūdžio, leidžianti pastebėti tik didesnės apimties, daugiau pažengusių ligų procesus. Panoraminė nuotrauka yra labai naudinga, vertinant žandikaulių kaulo aukštįį bei kokybę, dantų poziciją žandikauliuose, prieš implantacijos bei protinių dantų šalinimo operacijas.

AR DANTŲ RENTGENO NUOTRAUKOS TIKRAI BŪTINOS?

                 TAIP. Didelė dalis ligų, pažeidimų ir būklių burnoje gali būti diagnozuojamos tik rentgeno nuotraukų pagalba. Be rentgeno nuotraukų gydytojas gali nustatyti tik tuos pažeidimus, kuriuos mato, tačiau to, kas vyksta tarpdančiuose, po dantenomis ar kaule, pastebėti neįmanoma. Rentgeno nuotraukų dėka dantų ėduonis, periodonto ligos nustatomos daug ankstyvesnėse stadijose, nei tik apžiūrint burną, o tai pacientams padeda išvengti netikėtų skausmų ir sudėtingo bei brangaus gydymo ateityje.

 

KAIP DAŽNAI REIKIA ATLIKTI RENTGENOLOGINĮ IŠTYRIMĄ?

Rentgeno nuotraukos atliekamos atsižvelgiant individualiai į paciento reikmes. Pavyzdžiui, pacientams, turintiems daug plombuotų ir karieso pažeistų dantų rentgeno nuotraukos atliekamos dažniau nei sveikiems.

 

AR PACIENTAS GALI ATSISAKYTI RENTGENO NUOTRAUKOS IR BŪTI GYDOMAS BE JOS?

  1. Dantų gydymas be reikalingų odontologui rentgeno nuotraukų laikomas aplaidžiu. Jei pacientas atsisako rentgenologinio ištyrimo, gydytojas negali pradėti jokio gydymo.

AR GALI ODONTOLOGAS NAUDOTIS KITO GYDYTOJO ATLIKTOMIS RENTGENO NUOTRAUKOMIS?

                 TAIP. Jei nuotraukos yra geros kokybės ir atliktos neseniai, gydytojas odontologas tikrai gali jomis naudotis, diagnozuodamas dantų ligas. Tačiau papildomos rentgeno nuotraukos gali būti reikalingos ištyrimo bei gydymo metu.

2
3
4
5

Reklama internete reklama Jūsų verslui | Admix.lt