KOKIA DANTIES SANDARA?

Dantį sudaro dvi dalys: vainikas – tai matoma burnoje danties dalis,- ir šaknys, kurių dėka dantis tvirtai laikosi žandikaulių kaule.

Danties vainiko išorę dengia kiečiausias audinys žmogaus kūne – emalis. Po juo esantis gerokai minkštesnis ir pralaidesnis dentinas sudaro didžiąją dalį danties. Šaknų paviršių gaubia sluoksnis cemento. Visi šie kietieji danties audiniai apriboja ir saugo danties centre esančią pulpą –  kraujagyslių, nervų ir jungiamojo audinio sankaupą.

KIEK KANALŲ TURI DANTYS?

          Priekiniai dantys dažniausiai turi po vieną šaknį ir po vieną kanalą jose. Kaplių ir krūminių dantų anatomija gerokai įmantresnė: šie dantys turi 2-4 šaknis, o kiekvienoje jų – po vieną arba du kanalus. Būtent kanalų skaičius ir jų spindžio ypatybės (siauras ar platus, lenktas ar tiesus) apsprendžia šaknų kanalų gydymo trukmę ir sudėtingumą.

 

KIEK RENTGENO NUOTRAUKŲ ATLIEKAMA, GYDANT ŠAKNŲ KANALUS?      

          Endodontinio gydymo metu būtinai atliekamos šios rentgeno nuotraukos:

 1. pradinė diagnostinė nuotrauka;
 2. nuotrauka gydymo metu su instrumentais, skirta tiksliai nustatyti gydomo danties šaknies/šaknų ilgį;
 3. nuotrauka prieš šaknų plombavimą su pagrindiniais plombinės medžiagos kaiščiais;
 4. paskutinė – kanalų užpildymo kokybę vertinanti rentgeno nuotrauka.

 

KAIP DANTIS TURI BŪTI ATSTATOMAS PO ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMO?     

          Priklausomai nuo to, kiek liko sveikų danties audinių, pasirenkamas tinkamas danties atstatymo būdas. Retais atvejais, kai liekančios danties sienelės yra storos, endodontinę ertmę galima tiesiog užplombuoti.

Kai pažeisti abu danties kontaktiniai paviršiai, tinkamiausias pasirinkimas – laboratorijoje gaminta restauracija (užklotas ar vainikėlis). Būtina žinoti tai, kad kai trūksta labai daug kietųjų vainiko audinių, į danties šaknis tenka įcementuoti stiklo pluošto arba metalinį kaištį, kad ant jo būtų įmanoma formuoti dirbtinį keraminį ar metalinį dantį.

 

KOKIE ILGALAIKIAI ŠAKNŲ KANLŲ GYDYMO REZULTATAI?

          Labai dažnai kokybiškai atliktas šaknų kanalų gydymas leidžia pašalinti infekciją ir išsaugoti dantį ilgus metus. Pagal mokslinius tyrimus, net 90% endodontiškai gydytų dantų tarnavo 8-10 metų. Pagrindinis faktorius, gerinantis tokių dantų prognozę, buvo vainiko protezavimas tiksliu vainikėliu. Gera asmeninė burnos higiena yra ne mažiau svarbi, siekiant išlaikyti dantį burnoje dar ilgus metus po šaknų kanalų gydymo.      Apibendrinant, pagrindiniai danties išlikimo faktoriai yra šie:

 • kuo didesnis likusių sveikų danties kietųjų audinių kiekis;
 • gera paciento asmeninė burnos higiena;
 • kokybiškai atliktas šaknų kanalų gydymas ir pildymas;
 • teisingai pasirinkta nuolatinė danties restauracija (plomba arba vainikėlis);
 • paciento parafunkcijų kontrolė (pvz.: naktinės kapos nuo griežimo dantimis).
1

Jei bakterijos patenka į pulpą, čia prasideda uždegimas. Dėl bakterijų ir jų išskiriamų toksinų pulpa apmiršta, o mikrobų kiekis danties kanalų sistemoje vis didėja. Palaipsniui infekcija per šaknies viršūnėje esančią angą nervams ir kraujagyslėms išplinta ir į aplink dantį esantį kaulinį audinį.

KAS YRA ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMAS?

                 Tai procedūrų visuma, kurių metu gydoma danties viduje esančių minkštųjų audinių (danties pulpos) infekcija. Šaknų kanalų gydymas dar vadinamas endodontiniu gydymu (iš graikų k.: endo – viduje, odons – dantis).

KADA REIKIA ATLIKTI ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMĄ?

                 Šaknų kanalų gydymas atliekamas tik tada, kai neabejojama, jog danties minkštieji audiniai yra negrįžtamai pažeisti bakterinės infekcijos. Kad įvertintų danties pulpos būklę ir priimtų teisingą sprendimą, gydytojas odontologas privalo atlikti keletą danties rentgeno nuotraukų skirtingomis kryptimis, patikrinti danties reakciją į šalčio testą bei įvertinti danties skausmingumą, stuksenant į jį instrumentu.

 

KOKIE DANTIES PULPOS INFEKCIJOS POŽYMIAI?

                 Dažniausi pulpos uždegimo požymiai yra tokie:

 • ilgai trunkantis skausmas nuo šalto ar karšto maisto;
 • savaiminiai skausmai, ypatingai stiprūs naktimis;
 • danties skausmas plinta į ausį ar kaklą;
 • skauda kramtant ar net švelniai liečiant dantį;
 • dantis gali tapti paslankus.

Kai infekcija iš danties pulpos išplinta į žandikaulį, skausmų pobūdis keičiasi:

 • dantis tampa ypatingai jautrus kramtant;
 • patinsta dantena aplink priežastinį dantį;
 • gali susiformuoti fistulė, per kurią skiriasi pūliai;
 • gali ištinti minkštieji veido audiniai.

 

KOKIOS DAŽNIAUSIOS DANTIES PULPOS INFEKCIJOS PRIEŽASTYS?

Pagrindinė priežastis – gilūs ėduonies pažeidimas, dėl ko danties viduje esantys minkštieji audiniai tampa nebeapsaugoti nuo bakterijų invazijos.

Ne mažiau reikšmingos yra dantų traumų pasekmės. Danties pulpos uždegimą taip pat gali sukelti nekokybiškai atliekamos odontologinės procedūros, kai dantis perkaitinamas arba labai drastiškai nušlifuojamas prieš protezavimą. Senos didelės apimties plombos taip pat yra rizikos faktorius, vystantis pulpos uždegimui ir nekrozei.

2
3
4

AR YRA ALTERNATYVŲ ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMUI?

 

          Jei danties pulpa jau apimta infekcijos, šaknų kanalų gydymas būtinas. Atidedant endodontinį gydymą, uždegimas išplinta į kaulinius bei veido minkštuosius audinius, dėl ko gydymas tampa ilgesnis ir sudėtingesnis, o danties išlikimo prognozė prastėja. Vienintelė alternatyva šaknų kanalų gydymui – danties šalinimas.

 

AR ODONTOLOGAS VISADA PASKIRIA ANTIBIOTIKUS ENDODONTINIO GYDYMO METU?

 

 1. Antibiotikai nėra efektyvūs, gydant dantų šaknų infekcijas, nes jų veikliosios medžiagos negali pasiekti danties viduje esančios uždegimo srities, todėl šių vaistų skyrimas yra griežtai ribojamas. Priešmikrobiniai vaistai tik trumpam paslepia infekcijos požymius – tinimą ir skausmą. Pakartotiniai antibiotikų vartojimai skatina mikroorganizmų prisitaikymą: bakterijos tampa atsparios jų poveikiui. Tai itin pavojinga, nes gydant rimtas organizmo infekcijas, tokias kaip plaučių uždegimas ar sepsis, antibiotikai nebeveikia, reikia skirti vis agresyvesnius medikamentus. Jei infekcija lokali, tinimas ribotas arba dantį tik skauda (nors ir labai stipriai), antibiotikai neturi būti vartojami.

Antibiotikai skiriami TIK esant bendrinėms organizmo reakcijoms:

 • kai pacientui kyla temperatūra;
 • kai pacientą krečia šaltkrėtis;
 • kai tinimas greitai plinta minkštuosiuose veido audiniuose.

 

AR ENDODONTINIS GYDYMAS YRA SKAUSMINGAS?

 

          Paprastai šaknų kanalų gydymas yra neskausmingas, tik labai retais atvejais, kai pacientas atvyksta gydymui po ilgai užsitęsusių skausmų ir keletos bemiegių naktų, vietinė nejautra pilnai nesuveikia. Tada pacientas gali jausti danties dilgčiojimą, nurodo jautrumą šaltam vandeniui ir orui.

Po gydymo pacientų būklė taip pat labai įvairi: vieni nejaučia jokio skausmo, kiti nurodo jautrumą kramtant, o tretieji kenčia labai stiprius skausmus (ypač po sudėtingų šaknų kanalų pergydymo, kai uždegimas jau buvo plačiai apėmęs žandikaulį). Gydytojas odontologas visada paskiria tinkamą nesteroidinį vaistą nuo uždegimo skausmui slopinti, parenka tinkamą vaisto dozę. Dažniausiai rekomenduojamas vaistas nuo skausmo – Ibuprofenas arba Paracetamolis. Jei yra būtinybė, išrašomas receptas ir antibiotikams.

 

 

 

KAIP ATLIEKAMAS ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMAS?

  

          Šaknų kanalų gydymas paprastai atliekamas per du ar daugiau vizitų. Nustatęs diagnozę, gydytojas odontologas atlieka vietinį nuskaausminimą.  Tais atvejais, kai dantis jau nebegyvas ir nejautrus, nuskausminančių vaistų gali ir neprireikti. Retais atvejais būna labai sunku nuskausminti priežastinį dantį (ypač po keletos dienų stiprių danties skausmų), todėl odontologui gali tekti atlikti daugiau nei vieną injekciją, tačiau net po jų nestiprus skausmas gali būti jaučiamas.

Kad gydymo metu dantis liktų sausas, o pacientui į burną nepatektų agresyvių dezinfekuojančių preparatų, kuriais plaunami šaknų kanalai, uždedama izoliacinė koferdamo guma.

Danties kramtomąjame paviršiuje gydytojas suformuoja ertmę – priėjimą iki danties pulpos bei šaknų kanalų. Tada pašalina danties nervo ir kraujagyslių likučius. Jei dantis apimtas ūmaus pūlingo proceso, per endodontinę ertmę gali tekėti pūliai.

Kai nervo likučiai pilnai pašalinami, gydytojas išplatina ir suformuoja šaknų kanalus taip, kad juos būtų patogu užpildyti plombine medžiaga. Kanalų apruošimui naudojama labai smulkių instrumentų seka, dėl kurių kanalų sienelės tampa lygios, o kreivės – taisyklingos formos. Tai pats sudėtingiausias ir ilgiausiai užtrunkantis šaknų kanalų gydymo etapas, galintis trukti net keletą vizitų. Išvalius ir suformavus šaknų kanalus, juos praplovus dezinfekuojančiais skysčiais, dantis iki kito vizito paliekamas su ilgo veikimo stipriu priešmikrobiniu medikamentu kanaluose, o ertmė užpildoma laikina plomba.

Kito vizito metu, maždaug už 10-14 dienų, odontologas pašalina laikiną plombą, pakartotinai iriguoja šaknų kanalus dezinfekciniais preparatais ir užpildo juos specialia medžiaga. Šaknų kanalų užpildymo kokybė įvertinama rentgeno nuotrauka.

5
6

Reklama internete reklama Jūsų verslui | Admix.lt